Chile ma ponad 4000 km długości i mieszczą się tu aż cztery strefy klimatyczne. Na południu kraju są malownicze wiszące lodowce, na północy – najbardziej sucha pustynia na świecie. Mimo skrajnie różnych warunków, Chile jest wymarzonym miejscem do uprawy winorośli. Sprzyja im dużo słońca, wpływ oceanu oraz chłodne powietrze znad Andów. To właśnie ten klimat odpowiada za wyjątkowy ale i zróżnicowany charakter win Ventisquero.
Co wspólnego mają lodowce z winem?
Niech podpowiedzią będzie wrzucenie hasła: Ventisquero w internetową wyszukiwarkę – już wiesz? To hiszpańska nazwa lodowców – popularnej atrakcji turystycznej w Chile i jednocześnie firmy winiarskiej. Określeniem Ventisquero na etykietach wina producent nawiązuje więc do naturalnego piękna i bogactwa przyrody.
Odważny krok
.. bo na pustynię, w dodatku najbardziej suchą na świecie – Atakama, zrobili winiarze z Ventisquero. W niektórych jej miejscach na pustyni Atakama w ogóle nie zanotowano opadów, odkąd stosuje się pomiary. Są jednak też takie, gdzie uprawia się winorośl. Właśnie tam Ventisquero wytwarza dwa wina czerwone – Pinot Noir oraz Syrah, a także jedno białe – Chardonnay i zapowiada kolejne – Sauvignon Blanc. Magazyn Decanter ocenił to przedsięwzięcie jako odważny krok, a niefiltrowane Chardonnay z oferty Ventisquero – doskonały przykład tego, jak wina z nietypowych miejsc potrafią być ekscytujące.
EKO Ventisquero
Założenia EKO są Ci bliskie? Spodoba Ci się filozofia Ventisquero, która przykłada ogromną wagę do ochrony środowiska. W swojej pracy stosuje tylko takie rozwiązania które nie szkodzą otoczeniu, ale o przyrodę dba również poza winnicą. Ventisquero stoi na straży utrzymania jak największej ilości lasów, które są ważnym czynnikiem ekosystemu. Jako jedyny producent wina w Chile posiada winnice w 100% o zrównoważonej produkcji.
Drugi dom Carménère
Plaga filoksery, z którą zmagało się europejskie winiarstwo, nigdy nie dotarła do Chile. Stąd niektóre odmiany winorośli zadomowiły się tu bardziej, niż w swoich ojczyznach. Najlepszym przykładem jest Carmenere, utożsamiane dziś znacznie bardziej z Chile niż z Francją, skąd się wywodzi. Odmiana ta jeszcze do niedawna mylona była z Merlotem, a popularność w Ameryce Południowej przyniosły jej owocowy charakter i lekka słodycz przy niskiej kwasowości.
Autorka: Joanna Nigierewicz