Close
Winnica Chateau Ste Michelle i popularny riesling

Winnica Chateau Ste Michelle i popularny riesling

Czy wiesz, że największa produkcja Rieslinga na świecie nie przypada Niemcom, a Amerykanom? W USA co trzy lata odbywa się specjalne, poświęcone temu wydarzenie – Rendezvous Riesling. Za inicjatywą tego wydarzenia stoi winnica Chateau Ste Michelle.

Wino Chateau Ste. Michelle Riesling

Rendezvous Riesling

– odbywa się co trzy lata w USA. Na spotkanie zjeżdżają się eksperci i przedstawiciele winnic z całego świata, a także entuzjaści tego wina. Jego organizatorem jest winnica Chateau Ste Michelle – lider światowej produkcji Reslinga. W ofercie ma między innymi sztandarowe Eroica Riesling. Powstaje ono przy udziale Ernsta Loosena, jednego z największych, światowych autorytetów z Doliny Mozeli. Podstawowa wersja Rieslinga z tej winnicy to wino na co dzień. Ma lekko słodki smak, mimo że jest wytrawne. Dobrze komponuje się z jedzeniem. Zobacz, jak ocenia je winemaker z winnicy Chateau Ste Michelle David Rosentahl:

Amerykańskie wina nie tylko z Kalifornii

„Wielkie wina mogą pochodzić jedynie z Włoch albo z Kalifornii” – od tego stwierdzenia zaczyna się 50-letnia historia Chateau Ste. Michelle. Założyciele winnicy postanowili się z nim zmierzyć i udowodnić, że jest nieprawdziwe. Równolegle, gwałtownie rozwijało się winiarstwo w amerykańskim stanie. Teraz jest tam ponad 20 000 hektarów winnic, w tym 1 400 należy do Chateau Ste. Michelle. Waszyngton stał się  producentem win premium, a winnica jego ambasadorem.

winnica Chateau Ste Michelle

Współpraca z najlepszymi z całego świata

Winnica Chateau Ste Michelle jako pierwsza wprowadziła międzynarodowych partnerów biznesowych do stanu Waszyngton. Rozpoczęła współpracę między innymi z Piero Antinori z Toskanii, a jej efektem jest marka Col Solare, ze wspomnianym Ernstem Loosenem z Niemiec przy winie Eroica, czy też Miechel’em Gassier i Philippe Cambie z Francji  – tworząc markę Tenet.

Firma wspólnie z  Antinori kupiła również legendarne Stag’s Leap. Wino z tej winnicy stało się bohaterem słynnej degustacji paryskiej w 1976 roku. Po raz pierwszy kalifornijskie wino wyprzedziło wtedy bordoskie grand crus classés. Zakup Stag’s Leap kosztował 185 milionów dolarów. Dla porównania, jeden z modeli Ferrari wylicytowano za 38 milionów dolarów.

Najczęściej nagradzana winnica w Stanach Zjednoczonych

Amerykański magazyn „Wine & Spirits” przyznał nagrodę Chateau Ste Michelle „Top 100 Wineries of The Year” 22 razy! Nie osiągnęła tego żadna inna firma winiarska w Stanach Zjednoczonych. Oprócz tego, wina Chateau Ste Michelle wiele razy znalazły się wśród 100 najlepszych wskazanych przez czołowy magazyn winiarski Wine Spectator. Marka ma też na swoim koncie między innymi takie wyróżnienia jak: „Pacific Northwest Winery Of The Year” (Wine Press Northwest), „United States Wine Producer Of The Year”(International Wine And Spirit Competition), „American Winery Producer Of The Year” (Wine Enthusiast Magazine).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close