Close
Bodegas Luzon – zobowiązanie wobec środowiska

Bodegas Luzon – zobowiązanie wobec środowiska

Luzon to jedna z najsłynniejszych winnic w regionie Jumilla. Powstała w 1916 roku, dziś może się poszczycić obszarem ponad 1200 hektarów, przeznaczonych pod uprawę winnej latorośli. Tym samym Bodegas Luzon jest jednym z największych producentów wina w tym regionie.

Bodegas Luzon prowadzi swoje winnice w sposób nowoczesny, wykorzystuje najnowsze technologie gwarantujące najwyższą jakość produktów, zgodnych z charakterem regionu, szczepów oraz indywidualnym stylem. Co bardzo ważne, wszystkie działania podejmowane w winnicy, od systemów nasadzeń i pielęgnacji roślin, poprzez etapy winifikacji i starzenia wina, aż po jego butelkowanie i strategie konsumenckie, odznaczają się wielką dbałością o środowisko naturalne. To producent świadomy tego, jak wielki wpływ na zmiany klimatyczne mają ludzie. W portfolio Luzon można znaleźć całe spektrum winnych propozycji, od eleganckich w prostocie, poprzez rozbudowane w aromatach i smakach, po wierne filozofii eko wina organiczne. Oprócz tego Bodegas Luzon jako jeden z nielicznych producentów w Jumilli, może produkować wina, operując zarówno podstawową klasyfikacją jakościową przyjętą na terenie Hiszpanii, jak również oznaczając swoje wina przez Protected Designation of Origin (PDO) Jumilla.

CIEPŁO, CIEPLEJ, JUMILLA!

Wydawać by się mogło, że im cieplejszy klimat, tym lepiej dla dojrzewania owocu. Jak jednak podkreśla Bodegas Luzon, temperatura panująca w apelacji Jumilla jest sporym utrudnieniem w procesie winifikacyjnym. W tym prawdopodobnie najgorętszym regionie Hiszpanii, w którym leży Jumilla, gdzie wypada około 3 tysiące godzin słonecznych rocznie, a suma opadów nie przekracza 300 l/m2 na rok, występuje duże ryzyko przegrzania owocu oraz rozpoczęcia fermentacji jeszcze podczas transportu owoców świeżo zebranych z krzewów.

By tego uniknąć, wszystkie owoce zbierane są ręcznie do niewielkich skrzynek o pojemności 10–15 kg i są bezpośrednio przewożone do sortowni, skąd trafiają do klimatyzowanych pomieszczeń chłodniczych. Ogromne znaczenie odgrywają tutaj czas, staranna selekcja gron oraz troska o każdy detal w celu wydobycia tego, co najlepsze w winogronach. Jumilla leży na południowym wschodzie Hiszpanii, w północnej części Murcji, między wysokim płaskowyżem otoczonym górami a Morzem Śródziemnym. Oprócz wysokich temperatur charakterystyczne dla tego regionu są przenikające się wpływy klimatu kontynentalnego oraz śródziemnomorskiego. Gleby są tutaj dość ubogie, o mocno kamienistej, grubej strukturze; miejscami piaszczyste, gliniaste i wapienne. To prawdziwe królestwo szczepu monastrell, znanego również pod nazwą mourvèdre. W tym klimacie daje on wina szczególnie bogate, mięsiste i mocno aromatyczne, ze zdecydowaną dominacją aromatów suszonych, wędzonych owoców oraz intensywnej czekolady.

WAKACJE W HISZPANII NIE TYLKO NAD MORZEM…

Bodegas Luzon jest z całą pewnością producentem idącym z duchem czasu. Uprawia winiarstwo innowacyjne, jak również zaspakaja potrzeby klientów zainteresowanych światem wina i turystyką winiarską. Zadbał o to, by wizyty w jego winnicy były pełne atrakcji. Urządza m.in. dni „Open Grape Harvest” – w roku 2018 odbyła się VII edycja, podczas której zorganizowano warsztaty poświęcone malowaniu tuszem pochodzącym z gron szczepu monastrell. Gości czekają wyjątkowe doznania podczas zwiedzania winiarni, pomieszczeń do przetwarzania, przechowywania i starzenia wina oraz sanktuarium, w którym przechowywane są ostatnie butelki z każdego rocznika. Wycieczkę wzbogaca opowieść o historii regionu i lokalnego winiarstwa.

ZOBOWIĄZANIE WOBEC ŚRODOWISKA

Dla Bodegas Luzon szczególnie istotna jest troska o środowisko naturalne. Producent posiada międzynarodowe certyfikaty potwierdzające stosowanie rozwiązań najkorzystniejszych ekologicznie. Do najważniejszych należy certyfikat Wineries for Climate Protection WfCP, który winnica otrzymała w 2018 roku. Projekt został powołany przez Spanish Wine Federation FEV i jedynie kilku winiarzy w całej Hiszpanii posiada ten certyfikat.

Bodegas Luzon ograniczył zużycie energii i wody o 10 proc. dzięki zmniejszeniu produkcji odpadów, zużycia kartonów i obniżenie wagi butelki w przypadku win z serii Collection. Ponadto Bodegas Luzon w pracy winnicy wdrożył plan ochrony środowiska – chodzi mianowicie m.in. o obliczanie śladu węglowego, generowanego przez działalność winnicy, 100 proc. zużycia energii ze źródeł odnawialnych, stopniowy wzrost produkcji i przygotowania wina ekologicznego oraz realizacja projektów B+R+I związanych z efektywnością energetyczną.

W ubiegłym roku winnica odnowiła również certyfikaty IFC – International Food Standard oraz BRC – British Retail Consortium, potwierdzające standardy utrzymywane przez winnice w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywności.

winnica Bodegas Luzon

LUZON ORGANIC BLANCO

To młode, świeże wino ze szczepów macabeo, sauvignon blanc i airen, o jasnym, słomkowym kolorze z zielonymi refleksami. W zapachu dominują aromaty kwiatów i owoców tropikalnych, wyczuwalne również na podniebieniu. Wino jest mocno orzeźwiające i dobrze zbalansowane, świetnie sprawdzi się w połączeniu z owocami morza, krewetkami lub morszczukiem w kremowym sosie, a także w towarzystwie duszonej wołowiny lub makaronu w sosie marinara. Idealna temperatura podawania jest dość niska: między 4–6˚C. To wino organiczne, w którego przypadku istotna jest również temperatura przechowywania, czyli ok. 15˚C.

LUZON ORGANIC VERDE

Wino powstaje z najbardziej popularnego w tym regionie szczepu monastrell, zbieranego w najbardziej optymalnym czasie, gdy owoce są idealnie dojrzałe. Jest to wino o głęboko wiśniowej, delikatnie purpurowej barwie. Intensywnie owocowe z mocnym wiśniowo-czereśniowym akcentem. Lekko słodkawe, sprawdzi się do sałatek, warzywnych zapiekanek albo potraw mięsnych, np. z wieprzowiną, grillowanym kurczakiem lub wołowiną Przed podaniem najlepiej lekko schłodzić do temperatury 14–16˚C. Ważna jest również temperatura przechowywania, która powinna wynosić ok. 17˚C. Zaleca się chronienie wina przed skokami temperatury, które mogą niekorzystnie wpływać na jego jakość.

Autorka: Ewelina Balcerzak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close