Czy rok 2022 dla win powstających w malowniczej scenerii, nieopodal najbardziej romantycznego miasta świata, to będzie dobry rocznik?
Początek tegorocznych zbiorów dla rodziny Boscaini jest szczególnie istotny, ponieważ wyznacza ważną rocznicę, a mianowicie 250 lat temu, miały miejsce pierwsze zbiory w cenionych winnicach „Vaio dei Masi”, w samym sercu Valpolicella Classica. To właśnie wtedy, w 1772 roku, rozpoczęła się historia wielkiej pasji do wina, napisana przez siedem pokoleń, które przejęły od siebie w miarę upływu lat, opiekę nad winnicami i nauczyły się przedsiębiorczości. Głębokie korzenie i powiązania ze starożytną cywilizacją regionów weneckich kształtują niezwykłe dziedzictwo, które Masi wyraża w swoich kultowych winach – ambasadorach włoskiej doskonałości na świecie.
3…2…1 – winobrania czas START!
Tegoroczne zbiory rozpoczęły się szóstego września, dziesięć dni wcześniej niż w zeszłym roku. Pierwsze w kolejce do winobrania ustawiły się białe odmian winogron, natomiast najważniejsze gwiazdy regionu: werońskie trio (corvina, rondinella i molinara) kazały na siebie jeszcze chwilę poczekać…
W każdym zespole jest podział zadań, nie inaczej w werońskim trio – poznajmy zatem zakres obowiązków:
- Corvina – stanowi „szkielet” wina, dodaje pikanterii oraz aromatów czerwonych owoców z przewagą wiśni i zielonych migdałów.
- Rondinella – zapewnia kolor, taniny i wyrafinowany bukiet, podsuszanie gron pogłębia dodatkowo kolor i zmiękcza taniny.
- Molinara – nadaje winu świeżość, kwasowość i pikantność.
Masi, podczas tworzenia swoich win, przedkłada rodzime weneckie odmiany winorośli nad międzynarodowymi. Kolejną z takich odmian jest oselata, jedna z najstarszych odmian Werony, odkryta na nowo przez producenta w latach osiemdziesiątych. Winorośl wytwarza małe, zwarte grona o wysokiej zawartości polifenoli i garbników. Dodanie oselety do kupażu, nadaje winu niezwykłą złożoność, strukturę, kolor, zawartość garbników i koncentrację.
Czy coś mogło pójść nie tak?
Gorącego i suchego lato, które w tym roku zaszczyciło swoją obecnością: Veneto, Friuli, Trentino, a zwłaszcza w Valpolicelle, spowodowało poważne zagrożenie dla prawidłowego wzrostu i rozwoju krzewów oraz owocowania i spędzało sen z powiek producentom. W ostatnich dniach sierpnia jak na zamówienie spadł drogocenny deszcz, który z powodzeniem zażegnał problemy związanych z niedoborem wody. Wszystkie znaki, wskazują na wysoką jakość tegorocznych zbiorów, winogrona były skoncentrowane, pełne smaku i w doskonałej kondycji zdrowotnej.
MA.95 MOXXE SPUMANTE BRUT IGP VENETO
Szczepy: PINOT GRIGIO, VERDUZZO
Atrakcyjne i subtelne wino o jasnosłomkowej barwie z aromatami polnych kwiatów i jabłek oraz nutami migdałów. Tajemnica wyjątkowości MOXXE tkwi w produkcji – to wyjątkowe wino z bąbelkami, wytworzone zostało z lekko podsuszanych winogron – w końcu to właśnie Masi jest ekspertem w metodzie Appassimento.
Idealne jako aperitif, do sałat i deserów owocowych.
MA.03 VALPOLICELLA CLASSICO 'BONACOSTA’ DOC VALPOLICELLA CLASSICO
Szczepy: CORVINA , RONDINELLA , MOLINARA
Soczyste wino o intensywnych aromatach dojrzałych wiśni z akcentem wanilii i migdałów w tle. Ernest Hemingway wypowiedział się na temat tego wina w taki sposób: „ciepłe jak dom przyjaciela”
Wino idealnie komponuje się z wędlinami, przekąskami mięsnymi, pizzą, pastami w sosach mięsnych.
W winnicach Masi na dużą skalę stosuje się metodę polegającą na podsuszaniu gron – w jakim celu stosuje się podsuszanie?
Kiście gron są układane w suszarniach na specjalnych bambusowych matach. Pozostają pod stałą kontrolą, aż do momentu winifikacji. Ta starożytna metoda jest ściśle związana z tradycją tworzenia win w tym regionie i powoduje koncentrację aromatów znajdujące się w gronie. Na winach Masi można odnaleźć specjalne oznaczenia AppaxXimento, potwierdzające zastosowanie tej metody i będące gwarancją najwyższej jakości win.
MA.12 MASI BROLO CAMPOFIORIN ORO IGP VENETO
Szczepy: CORVINA , RONDINELLA, OSELETA
„Brolo” oznacza winnice otoczoną murem i skrywa w sobie bogate i wyraziste aromaty wędzonych śliwek, wiśni, porzeczek, pieprzu, kawy i czekolady. W smaku jest gęste, miękkie i długo utrzymujące się w ustach. Swój wyjątkowy charakter zawdzięcza między innymi użyciu mało znanego szczepu oseleta, zastosowaniu metody Appassimento oraz dojrzewaniu przez 24 miesiące w dębowych beczkach.
Wino idealnie komponuje się z wędlinami, pieczonymi białymi mięsami, jagnięciną, confit de canard, dziczyzną, czerwonymi duszonymi mięsami, sosami grzybowymi oraz półtwardymi żółtymi serami.