Close
KARNAWAŁ z SZAMPANEM GOSSET

KARNAWAŁ z SZAMPANEM GOSSET

Eleganckie, łaskoczące w podniebienie bąbelki, a może przyjemne orzeźwienie – co sprawia, że na punkcie szampana szaleje cały świat? Który jest najlepszy? Można o tym rozmawiać godzinami, dlatego stawiamy na najstarszy dom winiarski w Szampanii, który powstal już w 1584 roku – GOSSET.

AOC CHAMPAGNE. Jeśli mówimy o szampanie, oczywiście myślimy o Francji – a dokładnie o najdalej wysuniętym na północ regionie winiarskim tego kraju.  Najsłynniejsze szampany pochodzą z miejscowości Aÿ, Hautvillers i Épernay. To właśnie w Aÿ powstaje Gosset.

Wszystkie szampany Gosset mają delikatny, choć bogaty bukiet. Wytwarzane z klasycznych dla regionu szczepów winiarskich: pinot noir, pinot meunier, chardonnay, uprawianych na kredowo-wapiennych podłożach. Winogrona pochodzą wyłącznie z najdoskonalszych winnic premier cru i grand cru.

Ten najbardziej wyjątkowy napój na świecie może sprawić, że każdy dzień będzie szczególny. Właśnie dlatego powinniśmy go pić tak często, jak to możliwe, i spędzać czas, robiąc to, co kochamy.

GOSSET GRAND MILLESIME BRUT

Charakterystyka rocznika

Rok 2012 zaczął się w Szampanii wyjątkowo niefortunnie. Ulewne deszcze i niszczący grad w pierwszej połowie roku nie zwiastowały niczego dobrego, ale na szczęście wręcz idealne warunki pogodowe panujące w sierpniu pozwoliły wzorowo dojrzeć owocom, dzięki czemu zachowały niezachwiany balans pomiędzy kwasowością a słodyczą.

Winifikacja

Przewaga użycia 67% chardonnay nad 33% pinot noir oraz ponad pięcioletnie dojrzewanie na osadzie drożdżowym zaowocowały niezwykle świeżym i finezyjnym szampanem. Dosage na poziomie 8g/l pozwala zachować idealną równowagę pomiędzy świeżością i owocowością, a jednocześnie nie ukrywa przy tym prawdziwego charakteru wina.

Potencjał starzenia

Pomimo swojego wieku w momencie opuszczenia piwnicy cechuje się niezwykłą świeżością. Choć pełne oblicze ukaże dopiero za 2–3 lata, werwy nie zabraknie mu na pewno przez kolejną dekadę.

Terroir

Pisząc o szampanach, nie sposób nie wspomnieć o niepowtarzalnym na całym świecie terroir. Gosset łączy w sobie najlepsze cru’s z regionu Marne (grands crus i premiers crus).

Unikalny styl

Poprzez unikanie fermentacji malolaktycznej szampany Gosset zachowują swoją naturalną świeżość, zwiewność i owocowość. Jest to celowy zabieg niewielu domów szampańskich, co dodatkowo podkreśla wyjątkowość szampanów Gosset.

Wiekowa butelka

Aż do dzisiaj wina są prezentowane w zabytkowej butelce używanej od XVIII wieku przez szampan GOSSET. Butelka charakteryzuje się zaokrąglonymi bokami i ekstremalną elegancją – jej wzornictwo jest bardzo ekskluzywne i pojawiło się w kolekcji starych butelek wspomnianej rodziny.

Barwa
Złota, połyskująca, półprzeźroczysta

Aromat
Wyraźne połączenie gruszki i brzoskwini, uzupełnione świeżością grejpfruta. Po chwili dołączają do nich nuty anyżu i lukrecji.

Smak
Od początku wypełnia usta wszechobecną gruszką, pomarańczą i grejpfrutem. Zaskakujący każdym kolejnym łykiem, po chwili otwiera się i pozwala wyczuć w sobie delikatną malinową nutę, by skończyć subtelnym słonawym posmakiem.

Food pairing

Będzie doskonałym towarzyszem do pieczonych ryb, jak okoń czy sola. Idealnie uzupełni zarówno lekką sałatkę z kurczakiem, jak i grillowanego kurczaka w sosie cytrynowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close