Close
Wina ze Słowenii – WINNICA PUKLAVEC

Wina ze Słowenii – WINNICA PUKLAVEC

Od 1934 roku na terenach północno-wschodniej Słowenii, w rodzinnych winnicach  Puklavec Family Wines powstają wina rześkie i świeże. Winnice niezmiennie od samego początku prowadzone są przez rodzinę Puklavec. Ich założycielem był Martin Puklavec, który wprowadził w życie swoją wizję tworzenia wspólnie z rodziną win wysokiej jakości. Poznaj znakomite wina ze Słowenii.

Ta filozofia jest nadal żywa i kontynuowana przez obecnego właściciela Vladimira Puklaveca oraz jego dwie córki –Tatjanę i Kristinę. Podtrzymywane są również naczelne wartości związane z prowadzeniem winnicy, czyli kreowanie win z prawdziwą pasją, poparte ciężką pracą, a przede wszystkim maksymalnie nastawione na otrzymywanie win najwyższej jakości.

Mikroklimat ma znaczenie

Winnice Puklavec położone są w samym sercu Ljutomer – Ormož w regionie Podravje, który często nazywany jest Toskanią Wschodu. Klimat jest chłodny i idealny do uprawy białych szczepów winorośli. Cechą charakterystyczną  są wyjątkowo bogate i mineralne gleby. Te dwa czynniki sprawiają, że wina ze Słowenii są bardzo świeże, orzeźwiające i lekkie. Wytwarzane z niezwykłą starannością i dbałością o najmniejszy są dodatkowo eleganckie i znakomicie zbalansowane.

W portfolio dominują wina białe, produkowane z ponad jedenastu różnych odmian szczepów winorośli. Wśród nich są m.in. sauvignon blanc, pinot grigio, welschriesling, traminer, chardonnay, pinot blanc i yellow muscat. Prawdziwą dumą zarówno regionu, jak i rodziny Puklavec, jest jednak Furmint, tutaj noszący swoją lokalną nazwę Šipon. Oprócz tych mocno owocowych i aromatycznych win białych Puklavec Family oferuje również wina czerwone ze szczepów merlot, cabernet sauvignon oraz vranec.

Wino Puklavec Esetate Selection Sauvignon Blanc Pinot Grigio

Jakość ważniejsza niż ilość

Winnice Puklavec Family Wines rozpościerają się na obszarze 590 hektarów i stanowią blisko połowę obsadzeń winorośli wszystkich winnic na tym terenie. Dla zachowania jakości i utrzymania odpowiednich walorów smakowych i aromatycznych na jedną butelkę wina przypada zbiór około dwóch kilogramów gron. Na wszystkich obszarach winnic owoce zbierane są ręcznie, również na sięgających od 200 do 300 metrów tarasowych zboczach.

Wina ze Słowenii – wielokrotni medaliści

Puklavec Family Wines, to również 4 główne marki oferujące szeroki przekrój różnorodnych win dostępnych zarówno na Słowenii, jak i na rynku międzynarodowym. Tworzą je Jeruzalem Ormož, Puklavec & Friends, Estate Selection oraz Seven Numbers. Szczególnym uznaniem na światowym rynku wina cieszą się przede wszystkim butelki sygnowane marką Seven Numbers. Wielokrotnie nagradzane w prestiżowych konkursach, takich jak Sommelier Wine Awards, Vino Ljubljena, Mudus Vini i  EnoExpo.

Znakomite wyróżnienia otrzymały również: Seven Numbers Furmint 2015 jako najlepsze wino słoweńskie na The Decanter World Wine Awards 2017 oraz jako srebrny medalista według IWCS (International Wine & Spirits Competition). Na srebro obok furminta zasłużyło również drugie wino z tej serii: Seven Numbers Pinot Grigio 2015.

wino Puklavec Seven Numbers Furmint

Na koncie rodziny Puklavec znajduje się jeszcze szereg innych nagród przyznanych rodzinie na przestrzeni kilku ostatnich lat. Wszystkie podkreślają niewątpliwą jakość i renomę oferowanych przez tego producenta win. Zasada, a jednocześnie motto towarzyszące produkcji ich białych win brzmi: „Jesteś tak dobry jak Twoja ostatnia butelka”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close