Close
Wina Chablis-dlaczego warto je znać

Wina Chablis-dlaczego warto je znać

Gdybyśmy kiedyś mieli stworzyć naszą własną winiarską „bucket list” w stylu 100 win, których trzeba spróbować przed emeryturą,
w pierwszej piątce z pewnością znalazłyby się wina chablis. Mamy w naszym zespole osoby, które bez wahania wymienią je na pierwszym miejscu. 

Oczywiście można kupić butelkę dobrego chablis w Centrum Wina (do czego gorąco namawiamy)
i szybko wykreślić ten punkt z listy. Albo zakochać się w chablis bez pamięci, ale to byłoby jednak za proste.

Chablis w Chablis!

Nieeeeee, my nie zamierzamy nikomu ułatwiać zadania. Umówmy się, że to tylko dobry początek i potraktujmy sprawę poważnie. Prawdziwy wpis na naszą „bucket list” brzmi: WYPIĆ KIELISZEK CHABLIS W CHABLIS! I najlepiej się z tym pospieszyć, bo miłośników chablis jest coraz więcej. Kilka miesięcy temu entuzjastyczna recenzja tego regionu pojawiła się w jednym z prestiżowych australijskich magazynów Gourmet traveller.

Nietypowe Chardonnay

W tekście co kilka wierszy pojawiają się wiele mówiące określenia: obsesja, miłość, orzeźwienie, fascynacja. Tak zaczyna się światowa gorączka na punkcie chablis. Nic dziwnego, to jedno z najbardziej charakterystycznych białych win świata. Choć powstaje ze szczepu chardonnay, kompletnie odbiega od jego typowego profilu smakowego. I To jest właśnie w Chablis najlepsze!

Chablis nie da się z niczym porównać i nie sposób go podrobić. Ci, którzy pokochają je od pierwszego kieliszka, obudzeni o drugiej w nocy wyrecytują jego kamienne, kwiatowe, brzoskwiniowe i cytrusowe aromaty. Coraz powszechniejsza staje się więc opinia, że w Kalifornii można wyprodukować wino w stylu bordeaux i że w Nowej Zelandii da się znaleźć sauvignon blanc przypominające to z Sancerre, ale nie da się skopiować chardonnay z Chablis!

Styl wina Chablis

Chłodny klimat, wapienne gleby w połączeniu z odmianą chardonnay dają nieosiągalne dla innych regionów rezultaty. Kluczem do sukcesu jest wapienno-ilasta gleba, w której odnaleźć można prehistoryczne muszle ostryg (to jednocześnie podpowiedź, że chablis i ostrygi od zawsze idą w parze). Przez Chablis biegnie bowiem krawędź niecki z wapienia i iłu, powstała w epoce jury.

Drugi koniec skamieliny znajduje się w angielskim mieście Kimmeridge – stąd nazwa gleby kimeryd. Styl wina kształtują więc właśnie prehistoryczne skamieliny muszli ostryg oraz innych skorupiaków. Dlatego wino Chablis jest mineralne, surowe, czyste. Swą wyraźną kwasowością buduje szkielet wina, wokół którego rozwijają się aromaty kamienne, kwiatowe, brzoskwiniowe i cytrusowe. Dobre chablis jest eleganckie, wręcz ulotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close