Close
A B C MIKSOLOGII – NEGRONI

A B C MIKSOLOGII – NEGRONI

Wakacje. Dni są gorące a promienie słońca przyjemnie nas ogrzewają. Podczas ciepłych, letnich wieczorów spędzanych z rodziną czy przyjaciółmi przyjemnie jest orzeźwić się smacznym koktajlem. Tym razem nasza propozycja to jeden z najbardziej znanych koktajli na świecie

Jaka jest historia tego drinka, nie jest pewne. Najpopularniejsza wersja mówi o włoskim hrabim Camillo Negronim, który podróżował po świecie, nie stroniąc od hazardu i alkoholu. Podczas wizyt w angielskich kasynach raczył się aromatycznym i mocnym alkoholem, jakim niewątpliwie jest gin.

Po powrocie do Włoch zamieszkał we Florencji, gdzie został stałym bywalcem baru Caffe Casoni. Tam w 1919 roku Camillo Negroni poprosił barmana, a zarazem swojego przyjaciela, aby zmienił odrobinę recepturę popularnego wówczas drinka americano, który składa się z campari, wermutu i sody.

Negroni, znany miłośnik mocniejszych alkoholi, poprosił o zastąpienie sody ginem. Barman Fosco Scarselli dodał również plasterek pomarańczy zamiast cytryny, aby pokazać, że hrabia pije inny koktajl. Ta prosta, ale istotna zmiana składników, dała początek nowemu drinkowi – negroni, który wkrótce stał się niezwykle popularny wśród gości Caffe Casoni oraz innych barów we Florencji, a potem zyskał sławę w całej Italii i zasłużył na miano klasycznego włoskiego koktajlu.

Ten ogromny sukces zainspirował rodzinę Negroni do założenia Negroni Distillerie w Treviso, gdzie produkowano gotową wersję napoju – Antico Negroni 1919. Członkowie rodziny twierdzą jednak, że hrabia Camillo Negroni nigdy nie istniał, a jego historia jest tylko chwytem marketingowym. Według nich koktajl powstał w 1857 roku w Senegalu, gdzie Negroni stworzył dziś tak popularną miksturę, by wspomóc trawienie swojej żony. Bez względu na to, która wersja powstania negroni jest bliższa prawdzie, to zdecydowanie koktajl wart grzechu. Łatwy do zrobienia składa się z kilku popularnych składników – zdecydowanie warto zwrócić więc uwagę na ich jakość.

My proponujemy wykorzystać kraftowy gin z destylarni Boann, Silks Gin. Producent używa do jego produkcji czternastu botanikaliów, w tym kwiatu jabłoni, miodu, czarnego bzu, które macerowane są w małym miedzianym alembiku przez 24 godziny przed rozpoczęciem destylacji. Ponadto rośliny wykorzystywane do produkcji w dużej części pochodzą z rodzinnych upraw. Silks Gin, przyjemnie kremowy z nutami cytrusów, jałowca i miodu, idealnie sprawdzi się jako składnik klasycznego negroni.

Prosty przepis i wyrazisty smak przyciągają zarówno doświadczonych miłośników koktajli, jak i nowych odkrywców. Obecnie negroni jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i kultowych drinków na całym świecie, a każdego roku obchodzony jest Negroni Week, podczas którego bary w różnych zakątkach świata oferują rozmaite wersje tego klasycznego drinka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close