Close
NASI PRODUCENCI – KOVAL

NASI PRODUCENCI – KOVAL

Robert i Sonat Birnecker, małżeństwo, które spełniło swoje marzenie.

Sonat absolwentka Uniwersytetu w Oksfordzie i Uniwersytetu w Londonie z doktoratem z Historii i Kultury Żydów, była wykładowcą w Waszyngtonie, Baltimore a także w Niemczech. Robert również miał swoją karierę naukową, ponadto był zastępcą sekretarza prasowego ambasady Austrii w Waszyngtonie. W młodzieńczych latach pomagał dziadkom w ich destylarni w Austrii. Studiował techniki destylacji na jednym z wiodących uniwersytetów austriackich. W 2006 roku Sonat i Robert stanęli przed wyborem – albo zapuszczą korzenie w rejonie Waszyngtonu kupując dom, albo zrobią coś odważnego i ryzykownego, co pozwoli Sonat pracować z mężem i być blisko rodziny. I tak zamiast domu kupili alembik.

Robert skupił się głównie na technicznych aspektach przedsięwzięcia, a Sonat zajęła się regulacjami prawnymi oraz marketingiem. Wówczas odkryła, że przepisy regulujące kraftowe destylarnie są przestarzałe i nie pozwolą im zrealizować wszystkich planów. Tasting room, sklep i wycieczki po destylarni były w stanie Illinois nielegalne. Zmiana przepisów kosztowała Sonat dużo pracy i jeszcze więcej podróży, ale w końcu opłaciło się. Przepisy zostały zmienione. Pozostało już tylko odkryć, co sprawi, że będą mogli konkurować z największymi firmami produkującymi alkohol. To było ogromne wyzwanie, ale przecież zawsze jest miejsce na produkty o niesamowicie wysokiej jakości. Małżonkowie wiedzieli, że będą musieli to wykorzystać.


Dzięki ich wspólnej pasji w 2008 roku w Chicago powstała pierwsza działająca destylarnia od czasu prohibicji. Nazwano ją Koval. W języku Yiddish koval oznacza czarną owcę lub kogoś robiącego coś wyjątkowego, innego, niezwykłego czy niespotykanego, co idealnie odzwierciedla to, co zrobili porzucając kariery naukowe aby otworzyć własną destylarnię. Jednak w historii rodziny Sonat, nie ona pierwsza podążyła ścieżką marzeń. Jej pradziadek w wieku 17 lat wyjechał do Stanów Zjednoczonych aby otworzyć swój biznes, tą decyzją zasłużył sobie na ksywkę, którą go nazywano, Koval. Co ciekawe dziadek Roberta miał na nazwisko Shmid, co w języku niemieckim także znaczy kowal. By oddać cześć obu mężczyznom – i odzwierciedlić ich własną niezwykłą decyzję, by porzucić karierę, aby zrobić najbardziej wyjątkową whisky w Ameryce, nazwali swoją destylarnię Koval.

Nazwa łatwo wpada w ucho, a dodatkowo do jej spopularyzowania przyczynił się serial Easy, w którym Koval pojawia się jako tło perypetii kilku bohaterów z Chicago, a także w serialu dokumentalnym Zero weeks. Firma działa jako rzemieślnicza, całkowicie organiczna destylarnia. Każdy wytwarzany tu produkt posiada certyfikat wydawany przez Midwestern Organic Services Association (MOSA). Birneckerowie wyznają zasadę, że idealne whiskey mogą powstać tylko z najlepszych składników. Dlatego ziarna zbóż pochodzą wyłącznie z organicznych upraw, z takich składników, które nie są modyfikowane genetycznie. Tu nawet woda pochodząca z Jeziora Michigan przechodzi proces naturalnego oczyszczania węglem drzewnym. Ponadto wszystkie alkohole posiadają certyfikat koszerności. Do produkcji whisky używa się tu jedynie serca destylatu, a więc części, która jest najlepsza. Pogon (końcowa część destylatu) wykorzystywany jest do produkcji innych niż gin i whiskey alkoholi marki Koval. Wszystkie whiskey KOVAL są oznaczone jako single barrel, określenie to odnosi się do faktu, że butelki pochodzą z konkretnych beczek i są odpowiednio ponumerowane.

Destylat dojrzewa w mocno wypalonych dębowych beczkach o pojemności 30 galonów, czyli ok. 113 litrów od dwóch do czterech lat. Zapewnia to, że destylat, złożony wyłącznie z serca, jest w stanie rozwinąć swój smak z najczystszymi nutami ziaren i soczystością. Beczki do leżakowania są nowe i używa się ich tylko raz. Potem trafiają na sprzedaż, ale niełatwo jest je kupić, gdyż są bardzo cenione na szkockim rynku. Produkcję wszystkich alkoholi Koval można prześledzić od surowca po butelkowanie.

KOVAL destyluje w alembiku ręcznie wytwarzanym w Niemczech przez Kothe Destillationstechnik. Każdy alembik z Kothe jest bardzo wysokiej jakości. Alembik Kovala, jest połączony z kolumną destylacyjną, jest to tak zwana destylacja hybrydowa. Gwarantuje ona wysoką jakość i aromatyczne destylaty. To nie jedyna ciekawostka! Do produkcji bourbona Koval używa nietypowego ziarna, jakim jest proso. Znanego w produkcji spirytusu już za czasów starożytnych, jednak używanego głównie w Afryce i Azji, ziarno to pozbawione jest glutenu. Ponadto jako jedyni na świecie produkują whisky wyłącznie z prosa. Koval jest firmą rodzinną, gdzie panuje wspaniała atmosfera.

Dla Sonat i Roberta to spełnienie marzeń, nic więc dziwnego, że każdy ich alkohol, to podróż od ziarna do wspaniałego alkoholu. To otwiera nowe spojrzenie na whiskey ze Stanów Zjednoczonych. Nie pozostaje nic innego jak otworzyć butelkę Kovala i wybrać się w podróż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close