Close
NASI PRODUCENCI – KALTERN

NASI PRODUCENCI – KALTERN

Niezwykłe miejsce, które łączy w sobie niemiecką perfekcję z włoskim luzem. Południowy Tyrol to najdalej na północ wysunięty region winiarski Włoch – i jeden z najbardziej żywiołowych spośród wszystkich. W tym tyglu kulturowym i winiarskim niemiecki jest językiem częściej używanym niż włoski, jednakże francuskie odmiany winogron są tu bardziej powszechne niż niemieckie. 

Alto Adige

Z trzystoma słonecznymi dniami w roku Alto Adige oferuje idealne warunki do uprawy winorośl i dlatego życie tutaj kręci się wokół wina. Wino ustawia rytm każdego dnia – jest źródłem zatrudnienia, a także dumą dla mieszkańców i winiarzy.

Dla wielu ludzi tworzenie wina to życiowa misja, którą realizują z wielką pasją – czy to w winnicy, podczas produkcji, w restauracjach i barach, czy w handlu. W Kaltern wino to przede wszystkim przyjemność i jakość, ale kto za tym stoi? Co sprawia, że to malownicze miejsce położone nad brzegiem największego naturalnego jeziora w Alto Adige „rodzi” tak wyjątkowe wina? Odpowiedź jest prosta  – wspólne dążenie społeczności do zwrócenia uwagi całego świata na wino i naturalne piękno Kaltern. W tym kontekście winiarze mają do odegrania niebagatelną rolę.

Kellerei Kaltern

Kellerei Kaltern lub po włosku Cantina Caldaro (jak to w Tyrolu, funkcjonują tu nazwy w dwóch językach) została założona w 1900 roku, ale na pewno nie można o firmie powiedzieć, że jest nie na czasie. Klatern to jedna wielka rodzina. Zrzesza 650 winiarzy, z których większość posiada mniej niż jeden hektar ziemi – średnio 0,7 ha (wielkość boiska piłkarskiego) i zarządzają swoimi historycznymi gospodarstwami i winnicami z wielkim entuzjazmem.

Zrównoważony rozwój i biodynamika

Pielęgnowanie obszaru uprawy winorośli wokół jeziora Kaltern, który to obszar rozwinął się i osiągnął tak wyjątkowe piękno na przestrzeni wieków, stanowi zarazem przyjemność i obowiązek. Winiarze chcą odgrywać aktywną rolę w zachowaniu krajobrazu przyrodniczego i kulturowego, poprzez wzmacnianie bioróżnorodności gleby oraz całego ekosystemu, a także poprzez tworzenie win o wyjątkowej jakości – rzetelną pracą ludzkich rąk i zawsze w zgodzie z naturą.

Dzięki rocznikowi 2018 Kellerei Kaltern jako pierwszy włoski producent otrzymał certyfikat FAIR’N GREEN, który jest systemem certyfikacji dla zrównoważonej uprawy winorośli. Obejmuje obszary zarządzania, ochrony środowiska oraz społecznej odpowiedzialności biznesu. Pomaga troskliwym plantatorom winorośli osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju (np. redukcję emisji dwutlenku węgla, większą bioróżnorodność, zaangażowanie społeczne) i dokonywać ciągłych ulepszeń.

Historia uprawy winorośli w regionie sięga ponad 2 tysięcy lat. Winnice są położone na wysokości od 200 do 700 m n.p.m. Nasadzenia stanowią < 1% całkowitego obszaru uprawy winorośli we Włoszech. 98% win posiada status DOC i jest to rekord we Włoszech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close