Close
NASI PRODUCENCI – FRAPIN

NASI PRODUCENCI – FRAPIN

Francuska Wielkanoc

W Polsce Wielkanoc kojarzy się ze święconką i śniadaniem wielkanocnym, jajkami, barankami i zajączkami. A czy zastanawialiście się, jak Święta Wielkanocne obchodzi się we Francji? Podobnie jak u nas, czy może zupełnie inaczej? W tym artykule zapraszam Was na francuskie święta.

We Francji tradycja nie obejmuje święcenia pokarmów, nie ma śmigusa – dyngusa i nie celebruje się śniadania wielkanocnego. Tam świętowanie rozpoczyna się poszukiwaniem czekoladowych jajek i zajączków. Słodkości te nie są jednak ukryte w domach i ogrodach przez zajączka wielkanocnego. Legenda mówi, że wszystkie dzwony, w Wielki Czwartek, udają się na pielgrzymkę do Rzymu, gdzie zostają poświęcone. Wracając w Wielką Niedzielę, przelatują nad Francją i zrzucają czekoladowe jajka i zajączki.

Po zabawie w szukanie czekoladowych słodkości zasiada się do obiadu. Tradycyjną potrawą jest jagnięcina zapiekana z fasolką szparagową, omlety, jajecznica, a także jajka na twardo. Deser to najczęściej ciasto truskawkowe albo czekoladowe. A jak wiadomo Francja oprócz doskonałej kuchni może się poszczycić również doskonałymi winami i koniakiem. Jeśli chcielibyście posmakować trochę Francji w te święta z francuską jagnięciną, lub polskim schabem w ziołach prowansalskich, wspaniale odnajdzie się koniak Frapin.

Rodzina Frapin zamieszkuje południowo-zachodnią część Francji od 1270 roku i od zawsze związana jest z uprawą winorośli. Obecnie destylacją koniaku zajmuje się już dwudzieste pokolenie. W posiadaniu rodziny Frapin jest ponad 300 hektarów terenu w najbardziej prestiżowej części apelacji – Grande Champagne. Frapin był pierwszym producentem koniaku, który zaprezentował mieszankę destylatów, łączącą roczniki z różnych lat, tak by stworzyć smak idealny. Sto lat temu, Pierre Frapin, stworzył cognac Chateau Fontpinot XO.

Jest to produkt wyjątkowy, dojrzewając przez minimum 10 lat w dębowych beczkach, nabiera aromatów migdałów, pomarańczy, kandyzowanych owoców, dębiny, a także nut skórzanych. Jest niezwykle złożony i elegancki. Prestiżu dodaje mu widoczne na etykiecie Chateau. Apelacje chateau można uzyskać tylko, jeśli cały proces produkcji (zbiory w winnicy, proces winifikacji, destylacja, dojrzewanie i butelkowanie) odbywa się w jednej posiadłości. Koniak Frapin Fontpinot XO jest wspaniale zbalansowany i stworzony z troską o każdy szczegół. Uświetni nie tylko dania mięsne, ale również wszelkiego rodzaju desery. I oczywiście jest idealny do długiej degustacji saute w wygodnym, ulubionym fotelu. Spróbujcie go tak, jak lubicie najbardziej, z pewnością jest to trunek, który sprawi, że Wasze Święta Wielkanocne będą jeszcze bardziej wyjątkowe i smaczne. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close