Close
SZCZEPY, KTÓRE KOCHAMY – CARMENÈRE

SZCZEPY, KTÓRE KOCHAMY – CARMENÈRE

CARMENÈRE, CARMÉNÈRE

Nazwa szczepu najprawdopodobniej wywodzi się od francuskiego słowa „carmin”, oznaczającego głębię i intensywność koloru.

ZNANY RÓWNIEŻ JAKO:

Bouton blanc, caberne karmener, cabernella, cabernelle, cabernet carmenere, cabernet cosmo, cabernet grande, cabernet grosso, cabernet italico, carbonet, carbouet, carmenelle, carmeneyre, gran vidyur, grand carmenet, grand vidure, grande vidure, grande vuidure, kaberne, kaberne karmener, kabernel, karmene, karmensel,  uva francesca.

MIEJSCE URODZENIA: Francja, Bordeaux.

DATA URODZENIA: Pierwsze wzmianki o carmeynere datuje się na przełom 1783 i 84 roku.

OSTATNIO WIDZIANY: Chile (Colchagua Valley, Rapel Valley oraz Maipo), Włochy (Wenecja Euganejska –apelacje Arcole, Bagnoli di Sopra, Corti Benedettine del Padovano, Merlara, Monti Lessini, Riviera del Brento i Vicenza), Friuli-Wenecja Julijska (Collio Goriziano), Francja, USA (Kalifornia i Waszyngton) oraz Nowa Zelandia (Auckland).

RODZICE:  Cabernet franc i gros cabernet.

RYSOPIS I ZNAKI SZCZEGÓLNE: Niezwykle intensywna rubinowa, karminowa barwa. W nosie zdecydowane aromaty czerwonych owoców, jagód i malin, czasem zielona papryka, zioła i przyprawy. Usta – mocno owocowe – maliny, śliwki, granat, gorzka czekolada, tytoń. Dość wysoka kwasowość i miękkie taniny.

Myślisz Chile – mówisz carmenere.

Szczep, który został praktycznie unicestwiony w Europie za sprawą bezlitosnego,  żarłocznego mącznika  i filoksery w drugiej połowie XIX wieku. Dziś z powodzeniem  i sukcesami uprawiany głównie w Chile: w Colchagua Valley, Rapel Valley i Maipo. Często  mówi się o nim jako o szczepie dającym wina „gastronomiczne” lub, jak to się ostatnio  modnie określa: „food friendly” – ponieważ wybitnie kocha się z różnego rodzaju  potrawami – podkreślając ich walory – dzięki swoim taninom i kwasowości.

CIEKAWOSTKA: Aż do połowy lat 90. w Chile carmenère było brane za… merlota.  Dopiero zaawansowane badania genetyczne tego szczepu –pozwoliły na rozwianie wszelkich wątpliwości. Nie merlot, carmenere. I tu należy wymienić chilijskiego enologa, jedną z najwybitniejszych postaci tamtejszego winiarstwa, szczycącego się polskimi korzeniami Philippo Pszczółkowskiego – który właśnie uczestniczył w rozwikłaniu tej merlotowo – carmenerowej zagadki.

W północnych Włoszech wiele krzewów tej odmiany mylono  z cabernet franc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close