Close
SZCZEPY, KTÓRE KOCHAMY – SAUVIGNON BLANC

SZCZEPY, KTÓRE KOCHAMY – SAUVIGNON BLANC

W klasycznym wydaniu (bez beczki) sauvignon blanc powinno być świeże, orzeźwiające, aż chrupkie. Powinno też mieć czyste aromaty i smak, w którym z łatwością odnajdziemy nuty cytrusów, ziół, trawy cytrynowej albo owoców tropikalnych. Wszystko zależy od regionu winiarskiego, z którego pochodzi. Zawsze fantastycznie sprawdza się jako aperitif albo w parze z owocami morza i potrawami kuchni tajskiej.

Miłośnikom wina już ten krótki opis powinien wystarczyć, by odgadnąć, że bohaterem pierwszego odcinka naszego nowego cyklu jest sauvignon blanc. To odmiana, która w ostatnich latach zrobiła zawrotną karierę na całym świecie. Daje lekkie, aromatyczne białe wina. Wyróżnia je przyjemna kwasowość, dzięki czemu są idealną propozycją na słoneczne, wiosenne dni.

Sauvignon Blanc? Oczywiście Nowa Zelandia!

Sauvignon blanc pochodzi z Francji z Doliny Loary (Sancerre i Pouilly-Fumé), ale prawdziwą popularność zdobyło dzięki winom z drugiego końca świata – Marlborough w Nowej Zelandii. Rozpoznamy je bez wahania po charakterystycznym zapachu skoszonej trawy i ziół. Nieodkrytą perłą w koronie jest sauvignon blanc z Adelaide Hills w Australii. Wyróżnia je cytrusowa świeżość, a mineralność przeplata się z nutami owoców tropikalnych, takich jak marakuja, guawa, liczi. Dzięki dużym dobowym różnicom temperatur w tym regionie, owoce dojrzewają powoli, zachowując soczystość i sprężystość. To sprawia, że finisz wina jest długi i orzeźwiająco świeży.

Sauvignon blanc

Owoce często są zbierane mechanicznie, w nocy, jak najszybciej, by uniknąć upału i ryzyka oksydacji. Od razu po zbiorach delikatnie wyciska się sok przy pomocy prasy pneumatycznej, bez zbędnego zgniatania pestek i skórek. Dzięki temu wino ma wyraźnie owocowy charakter. Fermentacja w niskiej temperaturze pozwala zachować delikatne aromaty, a dojrzewanie w zbiornikach ze stali jest gwarancją świeżości i lekkości win.

Sauvignon Blanc z Francji i Kalifornii

W Bordeaux sauvignon blanc jest często łączone z odmianą sémillon (tzw. kupaż bordoski). Wówczas może być starzone w beczkach, nabierając ciała, struktury i bardziej złożonych aromatów, takich jak gruszka, melon, pigwa, podkreślonych odrobiną migdałów i białego pieprzu.

Z Kalifornii pochodzi nazwa fumé blanc, która oznacza wina dojrzewające w dębowych beczkach. W przeciwieństwie do klasycznego sauvignon blanc, które powinno się pić młode (w ciągu dwóch pierwszych lat), dobrej jakości fumé blanc można przechowywać w piwniczce latami. Będzie się pięknie rozwijać i ukazywać bogactwo dymnych, beczkowych aromatów, m.in. kremowej wanilii czy białego pieprzu. Nuty jabłka, gruszki, agrestu akcentują cytrusy: grejpfrut i mandarynka. To wina, które urzekają złożonością i świeżością. Są doskonałym dowodem na to, jak wiele twarzy ma ta odmiana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close