Close
SZCZEPY, KTÓRE KOCHAMY – PINOT GRIGIO

SZCZEPY, KTÓRE KOCHAMY – PINOT GRIGIO

Imię i nazwisko: Pinot Grigio (czyt.: „pino gridżio”);  szczep winorośli należący do gatunku vitis vinifera. Po francusku pinot oznacza szyszkę, a gris – szarość.

Znany również jako: pinot gris, sivi pinot, szary pinot, rulandské šedé, szürkebarát, auxerrois gris, fauvet, fromentau, fromentot, pinot beurot, ruländer, grauburgunder, grauer mönch, grauklevner, gris cordelier, malvoisie, monemvasia.

Miejsce urodzenia: Burgundia, Francja.

Data urodzenia: Pierwsze wzmianki o tym szczepie można znaleźć już w średniowiecznych opracowaniach, gdzie występował pod nazwą Fromenteau.

Ostatnio widziany: Australia, Francja, Mołdawia, Niemcy, Polska, USA, Węgry, Włochy

Rodzice: Pinot Noir

Rysopis i znaki szczególne: Pinot grigio może pochwalić się wybitną umiejętnością kamuflażu: jego skórki przybierają różne barwy – od szarej, czasem ciemnozłotej z odcieniami miedzi, po delikatnie różową, dzięki czemu stojąc przed krzewem, możemy dać się zwieść, że mamy przed sobą winogrona na stricte czerwone wina. Jedynie włoskie pinot grigio charakteryzują się nieco jaśniejszą, słomkowożółtą barwą. 

Pinot grigio jest jednym z czterech wariantów rodziny pinotów. Pinot blanc – dający białe wina. Pinot grigio – pozwalający na stworzenie win białych i różowych. Pinot noir – ciemne winogrona, pozwalające na produkcję win od białego do czerwonego. Pinot meunier – szczep wykorzystywany głównie w produkcji szampanów.

Nasz dzisiejszy bohater to jeden z najpopularniejszych szczepów uprawianych do produkcji białych win, co tłumaczy jego obecność w różnych zakątkach świata. Co ciekawe, w krajach, gdzie się pojawia, otrzymuje swoją własną, lokalną nazwę. Na przykład w Niemczech spotkamy go pod pseudonimem ruländer lub grauburgunder. Węgrzy na pytanie o pinot grigio mogą się skrzywić, a w ich oczach dostrzeżemy wymowne znaki zapytania, ale już na pytanie o szürkebarát z uśmiechem poczęstują nas kieliszkiem cudownie schłodzonego wina. W Polsce pinot grigio to pinot grigio, choć spotkałam się z uroczą wymową „Pino dżiordżjo” ;–)

Co istotne, różnice w nazewnictwie wynikają nie z lingwistycznych fanaberii winiarzy, lecz są znakiem, że pomimo wspólnego mianownika lokalne odmiany będą miały odmienne profile smakowe, przejrzyście oddające ich terroir. Zaryzykuję stwierdzenie, że to szczep kameleon: idealne tworzywo dla winiarzy, ponieważ dzięki swojemu temperamentowi, plastyczności i wielowymiarowości pozwala na stworzenie różnorodnej palety win w zależności od klimatu i regionu.

I tak, otwierając butelkę pinot grigio z północnych Włoch – w kieliszku znajdziemy nuty cytrusowe i mineralne. Australijskie lub pochodzące z USA pomimo wytrawności zaprezentuje się z mocno owocowej strony, zaś styl francuskich, w szczególności alzackich, to feeria brzoskwiniowych i miodowych aromatów.

W tym miejscu zachęcam do wyłowienia z naszych Centrum Winowych półek przedstawicieli tego szczepu chociażby z francuskiej Alzacji, niemieckiego Palatynatu, Górnej Adygi z Włoch czy Australii oraz prywatnej degustacji porównawczej w domowym zaciszu.

Ciekawostka:

We włoskim regionie Friuli – Wenecji Julijskiej możemy znaleźć wyjątkową odsłonę pinot grigio zwaną RAMATO. Dzięki kilkudniowej maceracji na skórkach sok winogronowy nabiera bladomiedzianej barwy, czyniąc to wino wyjątkowym i poszukiwanym przez winomaniaków.

Style: Różne stopnie cukru resztkowego, aż do win słodkich, zwłaszcza we Francji i Niemczech.

Popularne wina z ciepłego klimatu, wybitne wina na wzór win bordeaux tworzone w wielu krajach.

Uprawy na świecie: Niemcy (Rheinhessen, Palatynat)  |  Francja (Alzacja) |  Włochy

(Friuli, Veneto) |  USA (Oregon, Kalifornia) |  Nowa Zelandia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close