Close
NASI PRODUCENCI – FERRARI

NASI PRODUCENCI – FERRARI

NAJLEPSZE W HISTORII WŁOSKIE WINO MUSUJĄCE #TRENTODOC: WŁOSKI BRYLANT GÓRSKI

Firma Ferrari została założona w 1902 roku w Trydencie (wł. Trentino),

w północnych Włoszech, gdy region był jeszcze prowincją monarchii austro-węgierskiej. Przez ponad sto lat działalnosci zyskała światowe uznanie jako wiodący producent luksusowych win musujących.

1902 Historia Ferrari zaczyna się od Giulia Ferrari, którego marzeniem było stworzenie wina musującego w jego rodzinnym Trentino. Miało to być wino, które mogłoby rywalizować z szampanem. Po studiach związanych z winiarstwem w swoim rodzinnym regionie, a następnie w Szampanii nabrał przekonania, że to możliwe. Zaczął więc sadzić pierwsze winogrona chardonnay. Do produkcji swojego wina użył tej samej metody co w szampanie – z drugą fermentacją w butelce do produkcji bąbelków – zwanej we Włoszech metodo classico. Szybko zyskał uznanie międzynarodowe i przez lata koncentrował się na jakości.

1952

To pierwsza część historii Ferrari, historia człowieka i jego marzenia. Dziś winnica jest własnością rodziny Lunelli. Bruno Lunelli nauczył się winiarstwa od Giulia Ferrari i kiedy kupił winiarnię, wykorzystał te umiejętności oraz swoje doświadczenie kupieckie do zwiększenia produkcji win musujących Ferrari. Giulio Ferrari pozostał w winnicy do swojej śmierci w 1965 roku, cały czas dzieląc się swoją wiedzą z członkami rodziny Lunelli. Druga generacja Lunellich wprowadziła nowe wina musujące do marki Ferrari, kontynuując tradycję doskonałości w pro-dukcji włoskich win musujących.

Trzecie i obecne pokolenie rodziny Lunelli nadal zwiększa produkcję, ale nigdy kosztem jakości. Kiedy Bruno Lunelli kupił Ferrari w 1952 roku, produkcja wynosiła 9 tysięcy butelek rocznie. Dziś Ferrari produkuje  9 tysięcy butelek na godzinę! Lunelli sprawili, że Ferrari stała się marką światową.

Doskonałość jest inspiracją każdego wyboru w Ferrari. Doskonałość oznacza lojalność wobec metodo classico jako jedynego procesu produkcyjnego oraz Trydentu, z jego wyjątkową uprawą winorośli  w górach, jako terroir, dla jego winnic. W rzeczywistości wszystkie  winogrona, które mają stać się Ferrari, takie jak chardonnay i pinot nero, pochodzą z winnic rozciągających się na zboczach Alp, są uprawiane zgodnie z wytycznymi Trento DOC i ścisłymi proce-durami firmy, aby zapewnić zrównoważony rozwój. Wino Ferrari  z Trydentu to wyraz niesamowitej synergii w górach, w których leży ten region.

#JEDNE Z NAJLEPSZYCH BĄBELKÓW NA ŚWIECIE

Dziś Ferrari zajmuje wysokie miejsce wśród najbardziej prestiżowych producentów win musujących na świecie jako laureat konkursu na Producenta Roku na Mistrzostwach Świata Szampana i Wina Musującego  w 2015 i 2017 roku. Posiada tytuł Winnicy Roku Gambero Rosso. Ferrari jest także wieloletnim laureatem Tre Bicchieri, włoskiego wyróżnienia dla wina. Jurorzy swój wybór sko-mentowali następującymi słowami: „Ciesz się najlepszymi bąbelkami Włoch, które są również jednymi z najlepszych na świecie”. „Wine Spectator” poparł tę opinię, zapraszając Ferrari do Wine Experience, i umieścił jedyne włoskie bąbelki w degustacji Best of Italy z definicją World Class Sparkling Wine.

 #WŁOSKA SZTUKA ŻYCIA

Jako symbol włoskiej sztuki życia Ferrari stało się istotą toastu podczas najważniejszych wydarzeń w Italii, przede wszystkim w dziedzinie mody i designu. Włoska sztuka życia celebruje piękno, dobry smak i elegancję oraz radość życia, która jest kwintesencją włoskiego dolce vita. Należy celebrować każdą chwilę, a pomoże nam w tym dobre jedzenie i kieliszek wina musującego Ferrari.

#FERRARI EKOLOGICZNIE

Wina musujące Ferrari są produkowane z dwóch odmian: chardon-nay i pinot nero. W winnicach Ferrari uprawa ekologiczna jest pro-wadzona od 2009 roku. Według Marcella Lunelli jedną z korzyści ekologicznych i zrównoważonych praktyk rolniczych, które koncen-trują się na poprawie stanu gleby, są zdrowsze winorośle, bardziej odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Dalej zauważa, że wy-twarzać doskonałe wino przy dobrej pogodzie może każdy kompe-tentny producent, ale dla Ferrari niezbędne jest wytwarzanie wysokiej jakości win musujących nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Te praktyki rolnicze skutkują również zmniejszonym stosowaniem che-mikaliów, co jest korzystne dla środowiska i ludzi, pracujących w win-nicach i mieszkających w pobliżu. Rolnictwo ekologiczne prowadzi do zmniejszenia plonów, ale Ferrari akceptuje mniejsze plony o wy-jątkowej jakości. Wszystkie rygorystyczne praktyki rolnicze oraz poło-żenie winnic na różnych wysokościach i na terroir o różnym nachyleniu terenu, dają wyjątkową partię winogron. Partie z różnych winnic są poddawane winifikacji oddzielnie, a następnie mieszane w celu uzy-skania najlepszego możliwego wina. Wybrane partie są łączone na takiej zasadzie, na jakiej szef kuchni używa przypraw i składników do tworzenia spektakularnych potraw.

MISTRZOSTWA ŚWIATA FIA FORMUŁY 1® WITAJĄ NA PODIUM WŁOSKIE WINO MUSUJĄCE

Ferrari Trento zostało nazwane oficjalnym winem musującym Formuły 1®. Przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata Formuły 1® w 2021 roku w Bahrajnie ogłoszono, że oficjalny toast otwarcia Formuły 1® od 2021 roku wszyscy wznoszą wielokrotnie nagradzanym winem musującym Ferrari Trento.

Formuła 1® wyznaczyła Ferrari Trento na swojego partnera w celebracji, nie tylko dlatego, że jest jednym z naj-częściej nagradzanych producentów win musujących, ale także w uznaniu jego długiej i chlubnej historii. Podobnie jak Formuła 1® rodzinna winnica z siedzibą w regionie Trentino we włoskich Alpach od ponad wieku produkuje luksusowe wina trentodoc.

Dzięki wieloletniej tradycji uprawiania sportów motorowych Formuła 1® została pionierem w swojej dziedzinie,  z ponad pół miliardem pasjonatów wspierających najlepszych kierowców i konstruktorów na świecie, którzy zyskali  miano ikon kultury. Emblemat Włoskiej Sztuki Życia Ferrari Trento od dziesięcioleci jest również doceniany przez  wybitnych gości na najważniejszych międzynarodowych imprezach, a butelka Ferrari Trentodoc Jeroboam  pojawiła się w przeszłości nawet na podium Formuły 1®.

„Ta współpraca opiera się na wspólnych wartościach, takich jak dążenie do doskonałości w każdym szcze-góle, innowacyjności i pasji. To dla nas w Ferrari Trento wielkie źródło dumy i jak sądzę świadectwo globalnego uznania włoskiej doskonałości”.

SIMONE MASÈ, dyrektor generalny grupy Lunelli

„Cieszymy się, że możemy ogłosić Ferrari Trento ofi-cjalnym partnerem Formuły 1®” Od ponad wieku Ferrari Trento jest synonimem włoskiej doskonałości, a winnica dzięki swojej pasji tworzy doskonałe wina musujące”.

STEFANO DOMENICALI, prezes i dyrektor generalny Formuły 1®

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close