Close
Nowości w Centrum Wina

Nowości w Centrum Wina

Granice Australii wciąż są zamknięte, ale my już nie raz udowodniliśmy, że w świecie wina nie ma dla nas ani granic, ani barier. Dlatego dajemy się porwać wakacyjnej fantazji i wybieramy się do Riveriny – regionu winiarskiego położonego w Nowej Południowej Walii, 600 km od Sydney w głąb kontynentu. Poznajcie nasze nowości w Centrum Wina!

Inspiracją do stworzenia marki win Richland był klimat śródziemnomorski i bogate, żyzne gleby Riveriny. Nazwa nawiązuje do korespondencji wysyłanej przez założyciela winnicy, Francesco. W liście do swojej żony Elisabetty napisał, by dołączyła do niego w Australii, którą określił  mianem „Rich-land”.

Klimat jest tu gorący i suchy, gleby zróżnicowane, krajobraz surowy i dość płaski. Oficjalnie region zarejestrowano w 1998 roku, ale powstał dużo wcześniej dzięki zakończonej w 1912 budowie dwóch kanałów i tamy, zapewniających wodę do irygacji. Latem deszcz pada tu tak rzadko, że nawet winnice zależą od nawadniania. Początkowo Riverina słynęła z wina wzmacnianego, jednak zmiana profilu winiarstwa i wymagania dużych winnic zaprocentowały innowacjami. To tutaj doceniono kadzie fermentacyjne ze stali nierdzewnej i mechaniczne nocne zbiory winogron.

Przełomowym momentem dla rozwoju regionu była w latach dwudziestych ubiegłego wieku fala włoskich imigrantów, pochodzących z Treviso i Kalabrii, którzy uprawę winorośli mieli we krwi.

W 1945 roku rodzinną firmę Calabria Family Wines też założyli włoscy imigranci – Francesco i Elisabetta Calabria. Zaczęli oni od domowej produkcji wina i do dziś winnicami w Riverina i Barossa Valley zarządza już trzecie pokolenie.

NOWOŚCI W CENTRUM WINA

RICHLAND Sauvignon Blanc 2020

Klasyczne australijskie sauvignon blanc musi być świeże i orzeźwiające. Dlatego winogrona zbiera się w nocy, a świeży sok schładza przed fermentacją. To świetne wino na wakacyjne upały. Szukamy w nim nut cytrusów i owoców tropikalnych – limonki, agrestu i marakui.

Nowości w Centrum Wina

RICHLAND Pinot Grigio 2020

Włoski styl pinot grigio musi być orzeźwiający i aż chrupki. Sprawdzi się podczas grilla i przyjęcia w ogrodzie. Jak rozpoznać pinot grigio z Australii? To będzie proste, łatwe i przyjemne. Wskazówką są nuty gruszkowe, cytrusowa świeżość, odrobina liczi.

Pinot Grigio w Centrum Wina

RICHLAND Rose 2020

Przebój domówek i pikników.

Śmiało zastąpi wakacyjne koktajle. Delikatny różowy kolor zwiastuje dużo świeżych truskawek, podkreślonych słodyczą malin. Kwiatowe nuty róży i fiołków przypomną nam gorące popołudnia spędzane w kwitnącym ogrodzie. Podczas produkcji tylko połowa wina jest fermentowana, by potem zostać połączona ze świeżym sokiem z winogron, który zachował naturalną słodycz.

Nowości w Centrum Wina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close