Close
O WHISKY SŁÓW KILKA…

O WHISKY SŁÓW KILKA…

Każdego roku, w trzecią sobotę maja( w tym roku 20 maja), miłośnicy whisky z całego świata gromadzą się aby uczcić Światowy Dzień Whisky. To coroczne wydarzenie poświęcone jest królowej alkoholi i radości związanej różnorodnym światem whisky. Światowy Dzień Whisky stanowi idealną okazję do połączenia się pasjonatów, jak również do tego by rozpoczynający swoją przygodę z tym trunkiem mogli poznać tajemnice tego trunku.

Światowy Dzień Whisky założony został przez studenta, pochodzącego z Edynburga, Blaira Bowmana. Bowman był wówczas nie tylko studentem Uniwersytetu Aberdeen, ale także wielkim miłośnikiem whisky. Zauważył w mediach społecznościowych, że gin ma swój dzień i jest to bardzo popularne wydarzenie. Pomyślał więc, że taka okazja należy się również jego ulubionemu alkoholowi. W 2011 roku wykupił domenę WorldWhiskyDay.com a już rok później, 27 marca miłośnicy whisky obchodzili święto whisky po raz pierwszy. Od tamtego czasu wydarzenie przeniesiono na 3 sobotę maja. Dzień dedykowany whisky powstał nie tylko po to by oddać hołd temu złotemu trunkowi, ale również po to aby zjednoczyć entuzjastów z całego świata i zachęcić nowych odkrywców do poznania tego szlachetnego napoju.

Celem Światowego Dnia Whisky jest promowanie wiedzy o whisky. To doskonała okazja do zgłębiania wiedzy o różnych stylach, regionach produkcji, procesów dojrzewania czy metod destylacji. Od szkockiej whisky po Bourbon, od irlandzkiej do po japońską, Dzień Whisky zachęca do eksploracji o odkrywania zróżnicowanego świata whisky. Przez cały dzień, na całym świecie odbywają się liczne wydarzenia, takie jak festiwale whisky, degustacje, warsztaty a nawet wycieczki po destylarniach. Uczestnicy mają okazję uczyć się­­­ od ekspertów i próbować różnych odmian tego trunku. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, bo różnorodność jest ogromna! Jeśli nie macie w planach uczestnictwa w żadnym z eventów możecie świętować w zaciszu domowym lub z przyjaciółmi. Mamy dla Was wiele ciekawych propozycji butelek z całego świata.


Jeśli szukacie nowych wrażeń koniecznie spróbujcie japońskiej Umiki. Umiki to pierwsza na świecie whisky infuzowana odsoloną wodą pochodzącą z oceanu i finiszowana w beczkach z japońskiej sosny. Stworzona z połączenia japońskich whisky słodowych oraz importowanych whisky zbożowych. W aromatach wyczujecie morską bryzę, sól, wanilię, gruszki.  W smaku jest bardzo kremowa z nutami miodu akacjowego, igieł sosnowych, mlecznej czekolady i delikatnej słoności. To zdecydowanie coś niebanalnego i niepowtarzalnego.

Dla tradycjonalistów polecamy szkocką whisky Glencadam 15 yo Whiste Port Cask Finisz. Whisky ta została wydestylowana w 2006 roku, dojrzewała w dwóch rodzajach beczek – początkowo w beczkach po amerykańskim Bourbonie, a następnie w beczkach po białym porto. W aromacie odnajdziemy, czerwone owoce jagodowe, miód, biszkopty, duszony rabarbar oraz subtelne aromaty kwiatów (róża i fiołki). Limitowana edycja w ramach której zabutelkowano jedynie 3684 butelki. Limitowana butelka to idealny sposób aby uczcić Światowy Dzień Whisky.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close