Close
SZCZEPY, KTÓRE KOCHAMY – MOSCATO

SZCZEPY, KTÓRE KOCHAMY – MOSCATO

IMIĘ I NAZWISKO: Moscato / muscat (czyt.: moskato / muskat).

Nazwa muskat pochodzi od łacińskiego słowa musca, czyli mucha.

ZNANY RÓWNIEŻ JAKO: muskat, muscat, moscatel de grano menudo, moscato bianco (moscato d’asti, moscato di canelli), moscato giallo, gelbermuskateller, muscat de frontignan, muscat de lunel, sárgamuskotály, moscatel Romano, zibibbo. Pod nazwą muskat w najróżniejszych kombinacjach i wariantach skrywa się co najmniej 200 ( tak, dobrze widzicie: DWIEŚCIE!) spokrewnionych ze sobą odmian, szczepów i krzyżówek zarówno z vitis vinifera, jak i hybryd.

DATA I MIEJSCE URODZENIA: Historia szczepu muscat sięga starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu.

DATA URODZENIA: Pierwsze wzmianki o moscato pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku.

OSTATNIO WIDZIANY: Włochy, Francja, Austria, Niemcy, Węgry, Hiszpania, Portugalia, USA, RPA, Australia, Serbia, Rumunia, Bułgaria, Polska, Szwajcaria

RYSOPIS I ZNAKI SZCZEGÓLNE: To jeden z pierwszych wyróżnionych i skategoryzowanych szczepów z gatunku vitis vinifera (winorośl właściwa), uprawiany od tysiącleci w basenie morza Śródziemnego. Na samym początku, ze względu na potężną zawartość cukru i smakowitość, muscat był uprawiany jako winogrona deserowe, konsumpcyjne. Muscat to niekwestionowalny, niedetronizowalny, niepodważalny cesarz słodkich win! I niczym książkowy Grey ma swoich pięćdziesiąt twarzy, choć tak naprawdę bije go na łeb, na szyję, bo nasz bohater ma tych twarzy zdrowo ponad 200.

Muscaty możemy spotkać w wersjach od wytrawnej po megasłodką. Wina musujące z tego szczepu? Proszę uprzejmie! Muscat może odgrywać rolę skromnego Kopciuszka w wersji wina stołowego lub rzeczonego wcześniej cesarza ociekającego bogactwem aromatów w wersji wybitnej i prestiżowej. Nasz dzisiejszy bohater wyróżnia się na tle innych szczepów przede wszystkim zapachem. Żaden szczep nie pachnie tak jak muscat. ŻADEN! Wąchając grona, mamy wrażenie, że trzymamy w ręku flakon niesamowicie drogich i ekskluzywnych perfum, ukręconych przez wybitnie doświadczonego i kreatywnego perfumiarza.

Trudno jest wyłuszczyć z feerii aromatów muscata wszystkie nuty. Naukowcy wyodrębnili ponad czterdzieści związków aromatycznych. Na dzień dobry znajdziemy tam aromaty róży, geranium, kwiatów pomarańczy, kolendry, jaśminu, kwiatów lipy, wosku pszczelego, a czasem nawet piżma. Jest więc gęsto, słodko i treściwie. Mówi się również, że muskat jest jedynym szczepem winogron, w którym można wyczuć aromat… winogron.

Muscaty są niezwykle podatne na szlachetną pleśń ku uciesze winiarzy z Alzacji i Tokaju, ale o winach z winogron pokrytych botrytis cinerea, opowiem innym razem.

LUBISZ MOSCATO? Spróbuj również: gewürztraminer, furmint

CIEKAWOSTKI:

Należy wspomnieć, że podobnie brzmiące szczepy jak muscadelle czy muscadet, są zupełnie innymi szczepami niemającymi nic wspólnego z rodziną Muscat.

SŁÓWKO NA DZIŚ

Ampelografia – to nauka o winoroślach (Vitis spp.), zajmująca się opisywaniem i klasyfikowaniem tych roślin. Dawniej główną metodą była obserwacja i porównywanie kształtu oraz barwy owoców i liści winorośli. Współcześnie nauka ta została zrewolucjonizowana za sprawą badań molekularnych DNA.

MOSCATO NA NASZYCH PÓŁKACH:

ZEBO IGP SICILIA

Moscato w wersji zibibbo. Kwintesencja urlopu na słonecznej Sycylii. Niezobowiązujące, radosne, słodkie, aromatyczne, ale lekkie i przyjemnie musujące w kieliszku. Bezwzględnie podajemy dobrze schłodzone. Idealne jako aperitif.

MOSCATO BRICCO QUAGLIA DOCG MOSCATO D’ASTI

Kolejny „musiak”. Ale nie mylcie, proszę, z musowaniem w stylu prosecco. Tu bąbelki są delikatne i subtelne. Nieśmiało skrzą się w kieliszku i zachęcają do spróbowania tego wina. Eleganckie i wyrafinowane moscato d’asti polecają się do biszkoptów z bitą śmietaną i świeżymi owocami, tart owocowych i lekkich deserów.

BELENA MOSCATO

Moscato z Australii? Proszę bardzo! Idealna propozycja na prezent dla amatorów słodyczy. Przepiękna butelka skrywa niezwykle aromatyczne wino pachnące liczi, marakują, słodkim ananasem i pomarańczami. Idealny pomysł na ślubno-weselne wino zamiast kwiatka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close