Close
Święto różowego wina

Święto różowego wina

Jeżeli ktokolwiek zapytał by mnie o najbardziej niedoceniane wina jakie znam, bez wahania odpowiem: wina różowe. No bo tak: dla jednych różowe wino jest jak świnka morska: czyli ani świnka, ani morska. Drudzy twierdzą, że różowe wino, to nie wino. Jeszcze inni (w przeważającej części Panowie), że różowy facetowi nie przystoi. I można by tak jeszcze przytaczać i wymieniać te krzywdzące opinie, ale po co?

Autorka: Alicja Turuk

Nie bójmy się różu. Poważnie. Mogę zagwarantować, że nic nikomu po tym nie wyrośnie, ani nie odpadnie. Poziom testosteronu u Panów również pozostanie w niezmienionym stężeniu, obwód bicepsa się nie zredukuje, a sześciopak na brzuchu też nie ucierpi. Słowo harcerza! Przecież różowe wino, to nic innego, jak najczęściej wino z czerwonych winogron, które miało bardzo krótki kontakt ze skórkami, a to one właśnie są nośnikiem koloru.

Skąd się bierze kolor różowy w winie?

W telegraficznym skrócie i największym z możliwych uproszczeniu:  kolor win uzależniony jest od czasu, w jakim winogrona pozostają w kadzi fermentacyjnej wraz z fermentującym moszczem. Im dłużej – tym wino będzie nabierało bardziej czerwonego pigmentu. Ot i cała filozofia. A, że różowy kolor jest jednym z najwdzięczniejszych i najradośniejszych – do tego akurat nie trzeba nikogo przekonywać. Czy na naszych centrumwinowych półkach znajdziecie jakieś przyjemne różowe propozycje? O tak! I to w naprawdę przyzwoitej ilości.

A czy jest coś lepszego od prosecco?

Tak! RÓŻOWE PROSECCO!

Jaka jest nasza Villa Bellucci?

Radośnie cytrusowa, beztrosko malinowa i pięknie musuje w kieliszku. Wystarczy dobrze schłodzić i podawać z uśmiechem w gronie znajomych.

Czy wiesz, że…

Do niedawna prosecco mogło być tylko białe i tylko w 100% ze szczepu glera. Skąd zatem róż z bąbelkami? Otóż zezwolono we Włoszech na kupażowanie glery z czerwonym szczepem pinot noir (pinot nero).

Kochani, pijmy różowe wina. Odkrywajmy feerię odcieni, bogatą paletę smaków. Celebrujmy jego święto, cieszmy się i bawmy! I niech to będą cudne chwile z doskonałym winem w doborowym towarzystwie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close