Wina La Spinetta odkryłam parę „dobrych” lat temu. Do dziś są jednymi z najlepszych win, jakie kiedykolwiek piłam. Po odwiedzeniu winnicy i niezwykłych degustacjach nie mieliśmy wątpliwości, że chcemy win La Spinetta w Polsce i w sklepach Centrum Wina.
Autorka: Monika Pawłowicz
Geniusz La Spinetta obejmuje szeroką gamę wspaniałych win, które szczycą się niepowtarzalnym i zmysłowym stylem. Winnica nie należy do najstarszych, ale szturmem zdobywa cały świat. A jej historia zaczęła się tak…
Lata 60
Na początku lat sześćdziesiątych Giuseppe Rivetti, nazywany „Pin”, i jego żona Lidia, byli zarówno doświadczonymi, jak i oddanymi rolnikami, z ogromnym uznaniem i znajomością tradycji. Stanowili przykład pokory, szacunku, a także ambicji. Bazując na tych wartościach zdefiniowali filozofię winnicy La Spinetta.
W odpowiednim czasie ich dzieci – Carlo, Bruno, Giorgio i Giovanna – przejęły rządy w winiarni. Pracowali nad wprowadzeniem w życie nauk ich rodziców, którzy nauczyli ich wielkiego szacunku dla terytorium oraz dla rodzimej winorośli i dla ziemi Piemontu.
1977
W 1977 roku dzieci przy wsparciu rodziców rozpoczęły pierwszą produkcję swoich win: Moscato, Bricco Quaglia i Biancospino. To były jedne z pierwszych single-cru Moscato wyprodukowanych we Włoszech. Po sukcesie win Moscato zdecydowali się rozszerzyć działalność i skupić się na czerwonych winogronach. Ich debiut miał miejsce w 1985 roku – Barberą Ca di Pian.
1989
W 1989 roku powstał Pin, który pojawił się dzięki obserwacji i współpracy z innymi producentami. Przy produkcji wykorzystano modernistyczne pomysły na winiarstwo oraz zastosowano najnowsze techniki winiarskie i piwniczne. Plan zakładał wyprodukowanie wina o międzynarodowym zasięgu, ale także silnie związanego z terytorium Piemontu.
Lata 90
Kierując się ambicją, rodzina Rivetti podjęła kolejną poważną decyzję o zakupie kilku hektarów winnic w Grinzane Cavour. Giorgio Rivetti przewidział ogromny potencjał winnicy i to tam wyprodukował wina, które łączyły w sobie najbardziej prestiżowe i charakterystyczne cechy Barolo.
2001
Chcąc podjąć wyzwanie pracy na innym terytorium z różnymi odmianami winogron, w 2001 roku skupili się na Toskanii i stworzyli nową winiarnię Casanova della Spinetta. Chociaż trend polegał głównie na pracy z międzynarodowymi odmianami winogron, po raz kolejny pozostali wierni szacunkowi dla rodzimych odmian. W tym przypadku było Sangiovese.
Ciekawostka
Dlaczego nosorożec na etykiecie?
Według rodziny Rivetti, logo oznacza jakość. Ale dlaczego nosorożec? Ilustracja pochodzi z drzeworytu Albrechta Dürera, który przygotował swój rysunek nigdy nie widząc zwierzęcia na żywo. Opierał się jedynie o opisy i szkice nosorożca. To było pierwsze tego rodzaju zwierzę uwiecznione w Europie. Właściciele winnicy La Spinetta twierdzą, że po prostu zakochali się w tym starożytnym drzeworycie i jego historii. Giorgio Rivetti, umieszczając nosorożca na butelkach, wyraził swój wielki podziw dla niemieckiego artysty, zawsze jednak twierdził, że nie ma bezpośredniego związku między zwierzęciem a marką. Również lew przedstawiony na butelce pierwszego rocznika Barolo Campè firmy La Spinetta to szkic autorstwa Dürera. Barolo jest powszechnie znane jako król włoskich win czerwonych, dlatego przedstawienie na etykiecie króla dżungli było odpowiednie.
Salute! Monika