Close
NASI PRODUCENCI – TBILVINO

NASI PRODUCENCI – TBILVINO

Tutaj wszystko się zaczęło…

Gruzja jest kolebką światowego winiarstwa, właśnie tam odnaleziono najstarsze na Ziemi dowody na to, że nasi przodkowie robili i pili wino już ponad 5000 lat p.n.e. Byłoby nie lada wyzwaniem, wskazanie na świecie drugiego takiego kraju, w którym wino stanowiłoby równie ważny i  niemal identycznie od czasów starożytnych pielęgnowany element tradycji.

Historia Tbilvino rozpoczyna się natomiast w 1962 roku i marka do dziś podbija serca zadowolonych konsumentów, tworząc wina wysokiej jakości i na tyle różnorodne, by spełnić oczekiwania tych bardziej i tych mniej wymagających winomaniaków. Tbilvino plasuje się w czołówce największych winiarzy w Gruzji i cieszy sławą zarówno w swojej rodzimej Gruzji, jak również w ponad 30 krajach na całym świecie.

W 1999 roku zarządzanie firmą przejęli bracia Zurab i Giorgi Margvelashvili, którzy zastosowali nową filozofię prowadzenia winnicy i produkcji wina. Nowoczesne spojrzenie na prowadzenie winnicy i produkcję wina uzupełnili strategią bazującą na tradycji. Winorośl stanowi jej wyjątkową część i nieodłączny element podkreślający wartość lokalnych zasobów. Do produkcji win Tbilvino wykorzystuje wyłącznie odmiany endemiczne, takie jak rkatsiteli, kakhuri mtsvane, kisi, tsolikauri, ojaleshi, saperavi i wiele innych.

Poznajmy sekret gruzińskich win, który tkwi w lokalnych odmianach. Oto nasze gwiazdy:

Rkatsiteli wziął swoją nazwę od czerwonego zabarwienia młodych latorośli (rka znaczy po gruzińsku „winny pęd”, citeli – „czerwony”), a jego historia jest niemal tak długa, jak historia wytwarzania wina przez człowieka. Uchodzi za jedną z najstarszych, najbardziej pierwotnych odmian winorośli uprawianych w Gruzji i na świecie. Wykazuje wysoką odporność na choroby, dość późno rozpoczyna wegetację, dzięki czemu unika wiosennych przymrozków. W winie z rkatsiteli powinniśmy odnaleźć jabłko, mirabelkę, pigwę, mogą być wyczuwalne również nuty ziół oraz pieprzu. W odróżnieniu od szczepów o jasnej skórce, rkatsiteli zainteresuje kobiety ze względu na zwiększoną zawartość polifenoli, które są znane ze swoich właściwości antyoksydacyjnych.

Saperavi jest najważniejszą pod względem powierzchni upraw i znaczenia gospodarczego gruzińską odmianą do wytwarzania win czerwonych. Sama nazwa tłumaczona jest jako „barwnik” lub „farbować”. Jej najbardziej charakterystyczną cechę stanowi czerwony miąższ – przeważnie winogrona, nawet te z czerwoną skórką, mają miąższ koloru białego. Jest to dosyć nietypowe zjawisko, a takie szczepy określa się mianem teinturier.

Szczep ten jest dosyć odporny na choroby grzybowe i w stosunkowo suchym klimacie wschodniej Gruzji często nie wymaga ochrony chemicznej. Jest to więc winorośl szczególnie przydatna do upraw organicznych. Typowe saperavi cechuje bogaty, złożony aromat, na który składa się obfitość ciemnych owoców (wiśni, czereśni, śliwek, jeżyn), a także nuty przypraw korzennych, czekolady, kawy, wyprawionej skóry, suchych liści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close