Close
Jak smakują gruzińskie wina? Poznaj je z Tbilvino

Jak smakują gruzińskie wina? Poznaj je z Tbilvino

Tbilvino to jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów gruzińskiego wina. Cieszy się sławą zarówno w swojej rodzimej Gruzji, jak również w ponad 30 krajach na całym świecie. Serca zadowolonych konsumentów podbija nieustannie od 1962 roku, tworząc wina wysokiej jakości i na tyle różnorodne, by spełnić oczekiwania tych bardziej i tych mniej wymagających winomaniaków.

Autorka: Ewelina Balcerzak

Gruzińskie wino Tbilvino Saperavi

Tbilvino plasuje się w czołówce największych winiarzy w Gruzji. Z biegiem lat areał winnic systematycznie wzrasta – w marcu 2020 roku powiększył się o dodatkowe obsadzenia na obszarze 42 ha winnicy Saperavi. Winnica położona jest w miejscowości Eniseli, będącej niewielką częścią apelacji Kindzmarauli. Obecnie do przedsiębiorstwa należy 270 ha winnic obsadzonych na terenach najlepszych terroir Kindzmarauli i Mukuzani.

Zaliczają się do nich:

  • winnice na obszarze Kvareli w apelacji Kindzmarauli. Cechy charakterystyczne dla tego obszaru to nachylenie terenu w kierunku południo-wschodnim. Gleba w tym rejonie jest aluwialna o średniowęglowym podłożu. Skład gleby bogaty jest w piasek pozostawiony przez pobliską rzekę Duruji. Warunki są idealne do uprawy winorośli, a w szczególności sprzyjają produkcji wysokiej jakości win z odmiany saperavi.
  • winnice na obszarze Vachnadziani w apelacji Mukuzani. Opadające w kierunku północno-wschodnim i charakteryzujące się wysoką przepustowością gleby. Kamieniste i umiarkowanie węglowe podłoże sprzyja uprawie odmiany mukuzani.
  • winnice na obszarze Shashian w apelacji Mukuzani, gdzie przeważa nachylenie terenu w kierunku północno-wschodnim. Ciemnobrązowa gleba o mocnej strukturze jest perfekcyjnym podłożem dla odmian winorośli o intensywnym i bogatym aromacie, takim jak mukuzani, kisi oraz kakhuri mtsvane.

Oprócz uwarunkowań terenu niezwykle ważna jest pielęgnacja uprawianej winorośli. Dlatego w winnicach stosuje się system nawadniania kropelkowego, gwarantujący optymalne nawodnienie każdej z roślin nawet w czasie wysokich temperatur i suszy.

Nowoczesne spojrzenie na prowadzenie winnicy i produkcję wina uzupełnia strategię bazującą na tradycji. Winorośl stanowi jej wyjątkową część i nieodłączny element podkreślający wartość lokalnych zasobów. Do produkcji win Tbilvino wykorzystuje wyłącznie odmiany endemiczne, takie jak rkatsiteli, kakhuri mtsvane, kisi, tsolikauri, ojaleshi, saperavi i wiele innych.

Gruzińskie wina idealnie pasują do jedzenia

Co to jest qvevri?

Tbilvino produkuje wina w dwóch posiadłościach w Tbilisi i Kvareli – obie wyposażone są w najnowsze technologie i w obu stosuje się sprawdzone, tradycyjne metody. Na szczególną uwagę zasługuje jednak starożytna, gruzińska metoda produkcji wina qvevri.

Należy podkreślić, że wino jest niezwykle istotnym elementem życia rodzinnego w Gruzji, wykorzystywanym w rozmaitych obrzędach i celebracjach. Wiedza i doświadczenie związane z produkcją gruzińskiego wina qvevri są przekazywane przez rodziny, przyjaciół, sąsiadów, dzięki czemu metoda qvevri jest powszechna i praktykowana w całej Gruzji. Proces produkcji polega na wyciskaniu winogron, a następnie wlewaniu soku, skórek winogron, pestek oraz części łodyg do glinianego naczynia nazywanego qvevri. Następnie naczynie zostaje uszczelnione i zakopane w ziemi, aby wino mogło fermentować przez kolejne 5 – 6 miesięcy.

Jak smakują gruzińskie wina? Poznaj je z Tbilvino

Gruzińskie wina są nie tylko słodkie i półsłodkie – z całego wachlarza różnorodności Gruzja oferuje również znakomite wina wytrawne. W podróż szlakiem smaków Gruzji warto wybrać się w towarzystwie win Tbilvino, a oto kilka przykładów, jak tego dokonać w domowych warunkach. Na przystawkę polecam badridżiani – prosta i łatwa do przygotowania przekąska w postaci bakłażana z pastą orzechową i kolendrą. Znakomitym kompanem dla tej przystawki będzie Tsinandali White o bogatym i świeżym aromacie dojrzałych owoców cytrusowych. Delikatna wytrawność i subtelne nuty wanilii idealnie komponują się z pikantnymi niuansami pasty.

Kindzmarauli - gruzińskie wino

Wśród moich propozycji musi znaleźć się dobrze znane w Polsce chaczapuri. To danie jest ikoną kuchni gruzińskiej i można je przygotować na różne sposoby, ale zawsze na bazie sera. Najbardziej podstawowa wersja to chaczapuri imeriuli, czyli zapiekany placek z nadzieniem twarogowym. Jeżeli zdecydujecie się skosztować tego dania w towarzystwie wina, polecam Mukuzani Red – wino o łagodnym aromacie wiśni, wanilii i przypraw. Jego delikatna struktura sprawdzi się z pewnością w połączeniu z serową masą placka. Kolejna propozycja to czkmeruli – danie podawane klasycznie w glinianych naczyniach. Jego podstawę stanowi kurczak zapiekany w mleczno-czosnkowym sosie. Jako winny akompaniament dania polecam Sachino Red o delikatnie jagodowych nutach i gładkiej strukturze.

Ostatnia propozycja dla miłośników treściwych i mięsistych dań – odżahuri – to potrawa również tradycyjnie podawana w glinianych naczyniach. Jej podstawę stanowi mięso wieprzowe pieczone w winnym sosie z ziemniakami i cebulą. Z daniem tak obfitym na pewno poradzi sobie Qvevris Saperavi. Wino jest znakomicie zbalansowane z wyczuwalnymi, miękkimi taninami. W aromacie dominują czerwone owoce, głównie porzeczka, a w smaku króluje mocno dojrzała wiśnia. Struktura i smak tego wina perfekcyjnie komponuje się z odżahuri.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close