Close
SZCZEPY, KTÓRE KOCHAMY – MERLOT

SZCZEPY, KTÓRE KOCHAMY – MERLOT

Imię i nazwisko: Merlot (czyt. merlo). Nazwa pochodzi od francuskiego słowa merle oznaczającego kosa.

Znany również jako: médoc noir, merlot noir, bigney, crabutet noir.

Miejsce urodzenia: Francja, najprawdopodobniej Bordeaux.

Data urodzenia: Pierwsze wzmianki o merlocie pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku.

Ostatnio widziany: Francja, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Austria, Albania, Serbia, Chorwacja, Rumunia, Bułgaria, Węgry, Australia, RPA, USA, Chile, Argentyna i Chiny. Z odmiany merlota są produkowane doskonałe wina bordoskie np. Canon Fronsac, Saint Emilion, Pomerol (Francja), Masseto, Montiana (Włochy), Journey Merlot (USA), Gran Reserva Merlot (Chile). Odmiana mało przydatna dla uprawy w Polsce ze względu na niską mrozoodporność oraz późny termin dojrzewania.

Rodzice: Cabernet franc oraz Magdeleine noire des Charentes.

Rysopis i znaki szczególne: Uprawiany w zasadzie w każdym zakątku globu, jedna z najchętniej i najliczniej uprawianych winorośli. A jednak pomimo swojej popularności merlot okazuje się odrobinę niedoceniony, traktowany – delikatnie rzecz ujmując – po macoszemu. Merlot to wybitnie wielofunkcyjny szczep winogron. Potrafi pozytywnie zaskoczyć jako młode wino (jego potencjał starzenia, poza małymi wyjątkami, to około 10 lat), ale jest również znany w wesji top prestige. Występując solo, w zależności od terroir (franc. terroir – okolica, siedlisko) potrafi dawać wina krągłe, miękkie, wręcz „pluszowe” w odbiorze. A to ze względu na spory gabaryt gron i cienką skórkę, co przekłada się na łagodne taniny. W kupażach spełnia funkcję łagodzenia garbników i kwasowości.

Szczep ten kocha się wręcz szaleńczo z mięsami. Jeśli zatem planujecie obiad, kolację i grilla, na których serwowane będą czerwone mięsa, i nie do końca macie pewność jakie wino wybrać – śmiało stawiajcie na wina z tego szczepu, lub z jego domieszką.

Lubisz merlota? Spróbuj również: carmenere i cabernet sauvignon.

Ciekawostki

Podczas degustacji w ciemno merlot jest często mylony z cabernet sauvignon, ponieważ te szczepy są ze sobą bardzo blisko spokrewnione.

Chateau Pétrus z 1961 produkowany w apelacji AOC Pomerol kosztuje około 144 tysięcy dolarów, będąc tym samym najdroższym merlotem na świecie.

W filmie Bezdroża z 2004 roku w reżyserii Alexandra Payne’a, pada kultowe już zdanie I’am NOT drinking any f****g merlot. Po premierze tego filmu winiarze musieli poświęcić sporo czasu i nieźle się nagimnastykować, żeby odczarować naszego bohatera i odkręcić czarny PR. O co chodzi? Koniecznie zobaczcie ten film. 

COLUMBIA CREST GRAND ESTATES MERLOT  
AVA COLUMBIA VALLEY

Waszyngton to drugi, najpopularniejszy po Kalifornii winiarski region w USA. Merlot w tym wydaniu to pozycja wielokrotnie wysoko nagradzana w najróżniejszych konkursach i na targach. Nie ma co się dziwić: w butelce jest naprawdę na poważnie – gęsto, owocowo, ale z cedrowym twistem. Wino niezwykle aromatyczne, bogate i złożone. Warto zdekantować przed podaniem.

BORDEAUX REVOLUTION MERLOT
AOC BORDEAUX

Rodowity Francuz. Bordoska wersja popularnego merlota. Doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie planujemy podać pieczone czerwone mięso. Dodatkowo świetnie oddaje charakter swojego terroir. Chcesz sprawdzić, jak smakuje odsłona merlota z Bordeaux? Sięgnij po tę butelkę.

CONQUESTA MERLOT
VINO TINTO

Tu w wydaniu lekkim, easy drinking. W sam raz do piknikowego koszyka i na grillowe spotkania z przyjaciółmi. Czysta, płynna radość w butelce. Jest owocowo, aromatycznie i miękko. Spodoba się winiarskim nowicjuszom, ale i sprawi przyjemność tym nieco bardziej obytym winomanom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close